اهالی امروز در حال بارگذاری

زندگی کوتاه است

ارسال شده در توسط هتاو

  “در بهار 1995 که از نمایشگاه کتاب بوئنوس آیرس دیدن می کردم به من توصیه کردند که یک روز صبح را به گردش در بازار دستفرشان سان تلمو اختصاص دهم…. در میان چند کتاب خطی قدیمی چشمم به جعبه قرمزی افتاد که رویش نوشته بود Codex Floriae .

جمله ای با حروف بزرگ، به زبان لاتین  جداگانه در یک سطر آمده بود:

درود فلوریا آمیلیا بر ایرلیو آگوستین، اسقف اعظم هیپو

از قبل با زندگی آگوستین آشنایی کامل داشتم.هیچ کس واضحتر از آگوستین دگرگونی شدید فرهنگ و گذر تاریخی فرهنگ یونانی-رومی را به فرهنگ مسیحیت، که همه فرهنگ ها و ملتهای اروپایی را تا به امروز تحت تاثیر قرار داده، به نمایش نگذاشته است.آگوستین در اعترافات(سال400 میلادی) نظریه های منحصر بفردی در باره نا آرامی های سال 300 میلادی و تضاد های روانی اش در مورد اعتقاد و شک ارائه می دهد.سعی کردم جمله دیگری را ترجمه کنم:« سلام کردن به تو آن هم به این صورت برایم بسیار عجیب و نامانوس است.اگر سالها قبل بود می نوشتم:” به دوست کوچولوی بازیگوشم، ایرلیوس”».

امکان داشت نامه درون جعبه از سوی رفیقه چندین ساله آگوستین باشد و در نتیجه زنی آن را به رشته تحریر در آورد باشد که آگوستین در باره اش می نویسد” مجبور بودم او را از خود برانم زیرا زندگی دور از هر گونه عشق شهوانی را برگزیده ام”.

در بالا بخشی از مقدمه یاستین گوردر (نویسنده کتاب دنیای سوفی) را آورده ام زیرا  نحوه دست یافتن گوردر به این نامه خود داستانی جذاب است (که در مورد من باعث خریدن آن شد) اما خود دستنوشته یکی از تاثیر گذارترین متونی است که تا بحال خوانده ام.

این نامه پس از مطالعه “اعترافات” آگوستین قدیس توسط معشوقه اش فلوریا برای وی نوشته شده است.

در قسمتی از نامه فلوریا چنین می نویسد:

” تقریباً از همان پانزده سال قبل که از میلان برگشتم،سعی کردم پا در جای پای تو بگذارم.شاید بهتر است بگویم دوباره همان مسیر قدیمی مان را در کارتاژ پیمودم.قبل از هر چیز به مطالعه کلیه مطالب فلسفی ای پرداختم که به دستم می رسید.باید می فهمیدم چه چیزی در فلسفه وجود دارد که        می تواند باعث جدایی یک زوج عاشق شود…این رقیب فقط رقیب من نبود.او رقیب تمامی زنها بود.او فرشته نابودی عشق بود.حتی خودت هم آن را ریاضت می نامی.”

مترجم:مهرداد یازیاری

انتشارات هرمس

 

هتاو
aravern@yahoo.com

2 دیدگاه برای “زندگی کوتاه است”

  1. با سلام. دوست عزیز. ضمن تشکر از درج مطلب شما. به نظرم ذکر نام یا نام مستعار ضروری باشد. ضمناَ بنا بر این بود که در صفحه اول کل مطلب نیاید تا صفحه شلوغ نشود و برای این کار از امکان «ادامه مطلب» استفاده شود. همچنین عبارت «معرفی کتاب» و یک عکس از این کتاب نیز به متن اضافه شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *