اهالی امروز در حال بارگذاری

این محرم است که اسلام را زنده نگهداشته است!

ارسال شده در توسط ابوالفضل

این محرم است که اسلام را زنده نگهداشته است. به نظر می رسد این نقل قول تکراری واقعاً حقیقت دارد. می دانم که به ناچار «صفر» از نقل قول مذکور حذف شده است. و البته قصد تکرار مکررات را ندارم که بگویم مناسک (آداب و شکل ظاهری) در زنده نگهداشتن یک آیین چه نقش عظیمی دارند و محرم هم همین طور.
اجازه بدهید یک مقدمه خیلی کوتاه بنویسم و تمام. بنا به نظر میشل فوکو، سخن نظام ممنوعیت را می آفریند و در نتیجه تابوها شکل می گیرند و نهادی می شوند. یعنی اساساً ممنوعیت درباره  چیزی (تابو) ریشه زبانی دارد. وقتی نباید در مورد چیزی سخن گفت، آن را به چالش کشید و از کنار آن تنها با احترام و سکوت گذشت، آ ن چیز پایدار می شود و ماندگار.
محرم (و واژگان هم ریشه یعنی حریم و حرمت) همگی همان ممنوعیت هایی هستند که باعث شده اند اسلام زنده بماند. البته منظورم از اسلام، اسلام مناسکی است که نمادها بر آن غلبه دارند و نقد آن گناه است و …

ابوالفضل
abtavakolishandiz@gmail.com

7 دیدگاه برای “این محرم است که اسلام را زنده نگهداشته است!”

 1. سلام به نظر من این نکته که محرم است که اسلام را زنده نگه داشته است و نه صفر الف.تنهای عزیز شما فرمودید: (که به ناچار «صفر» از نقل قول مذکور حذف شده است.)
  من که فکر نمی کنم این بیان از روی ناچاری بوده یا سهواً حذف شده است شاید عمدی و مقرضانه بوده است؟
  اگر به مصادف شدن ایام در تقویم قمری کمی دقت شود مطلب روشن تر خواهد شد؟
  دهه عذاداری ما شیعیان با دهه جشن و پایکوبی سال نو قمری مصادف می باشد.
  این مساله بیشینه تاریخی داشته و حاصل تفکر ایرانیان آن عصر بوده و در این عصر ناآگاهانه ادامه دار می باشد…

 2. الف.تنهای عزیز سلام
  اول از همه تشکر کنم بابت ویرایش آخرین ترجمه به خصوص که زحمت کشیدین و فایل ادیت رو هم برام فرستادین. هر بار از شما یاد میگیرم. ضمنا نیازی نبود که به تاریخ ارسال مطلب اشاره ای بکنید. اون موضوع میان من و شما حل شده بود. امیدوارم بتونم بگم بین دو دوست و همکار. کم تحملی و بی صبری من رو هم ببخشید.
  نکته دیگه اینکه با توجه به اینکه اطلاعات دینی من ضعیف هست میشه یه کم توضیح بدید که چرا میگید صفر به ناچار حذف شد؟
  این نکته ای که از میشل فوکو اشاره کردید درباره اینکه وقتی نشه راجع به چیزی حرف زد تابو میشه خیلی جالب بود. فقط میخواستم ببینم درست فهمیدم یا نه؟ میگه که وقتی نشه راجع به چیزی حرف زد تابو میشه و وقتی تابو بشه پایدار و ماندگار میشه درسته؟ چون اول که عبارت سخن نظام ممنوعیت را می آفریند رو خوندم اینطور فکر کردم که حرف زدن باعث ایجاد تابو و ممنوعیت میشه

 3. ن کسرای عزیز ممنون از اینکه مطلب را خواندی و نظرت را نوشتی. راستش جمله تیتر را از قول «بنیانگذار کبیر …» نقل کرده بودم که در قول اصلی هم محرم آمده بود و هم صفر، اما در بحث من فقط محرم می گنجید و به ناچار صفر را حذف کردم. اما نکته ای که در مورد آن گفتی هم نکته جالبی بود و ممنون که به آن اشاره کردی.
  موفق باشی.

 4. هتاو گرامی، سلام
  اینکه مرا به دوستی یا همکاری بپذیری یا اینگونه خطاب کنی، البته جای خوشحالی زیادی برای من دارد؛ البته من زیاد دوست و همکار خوبی نیستم و امیدوارم با این کار شأن دوستی یا همکار بودن خدشه دار نشود. موضوع عذرخواهی هم بیشتر برای خودم بود تا شما؛ خواستم خودم را تنبیه کرده باشم و البته «تنبیه» از ریشه «آگاه کردن» مد نظرم است.
  در مورد صفر برای ن کسرا توضیحی دادم. اما در مورد برداشت شما از جمله مختصر (و احتمالاً مبهم من) بله. سخن، نظام ممنوعیت را می آفریند. البته در اینجا سخن فقط به معنای کلام نیست بلکه سخن ترجمه «گفتمان» است (با گفتگو اشتباه نشود) و به طور کلی چارچوبی است که نظام نشانه ای از جمله زبان را در بر می گیرد. فوکو بر همین نکته تأکید می کند که گفتمان و ممنوعیت گفتمانی بنا به قدرت شکل می گیرد و باعث ترویج برخی آرا و ممنوعیت برخی دیگر می شود.
  مطلب در این زمینه زیاد است و می توان با جستجو در این زمینه نکات زیادی آموخت.
  http://anthropology.ir/node/7127

  موفق باشی

 5. الف. سلام

  روزگارانی این واقعه حماسه ، قیام ، عدل و …. بود و امروزه مصیبت و عزا و تخدیر و ….

  چه زیبا حتا مناسک هم تغییر کارکرد می دهند. افرایش جمعیت مداحان محصول عزا سالاری است.

 6. سلام الف .تنها جان
  ممنون از مطلبی که گذاشتی
  من درست متوجه منظورت از متنی که گذاشتی نشدم ا حس میکنم محور متنی که گذاشتی بیشتر بر بازی زبانی بین کلمه محرم و مشتقات عربی اون می چرخه و به نوعی ارتباط میان این کلمات و ربط حوزه های ذاتی اونا به هم مثل کارهای باباچاهی و براهنی.

 7. عباس عزیز، سلام
  ممنون از لطفت. بحث بازی زبانی هم هست (چنانکه خودت به درستی اشاره کردی)؛ اما موضوع از این خیلی فراتر می رود. برخی از فلاسفه ای که به زبان می پردازند معتقدند این بازی ها و ممنوعیت های زبانی تأثیرات عمیقی در نحوه تفکر ما دارند.
  موفق باشی.
  برای شب یلدا هم زیاد هول نشو! چیز خاصی نیست، فقط یک کم اشکت درمیاد که اون هم طبیعیه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *