اهالی امروز در حال بارگذاری

صد زنی که جهان را اداره میکنند( آنجلا مرکل)

ارسال شده در توسط هتاو

در مورد قدرتمندترین، پرنفوذترین ، موثرترین (و دیگر ترین‌ها) زنان جهان مقالات مختلفی وجود داره که با ارزش گذاری های متفاوت، برای دوره های مختلف تاریخ، چهره های متفاوتی رو معرفی میکنه.

این مقاله ترجمه مقاله ای از سایت Forbs هست. هر دفعه (تا جایی که امکان داشته باشه) یکی از این زنان رو معرفی میکنم. این لیست مربوط به آگوست سال 2012 هست که آخرین لیستی هست که فوربز منتشر کرده.
صد زنی که جهان را اداره میکنند

از مدیرعاملان شرکت‌ها و سران دولت‌ها تا کارآفرین‌های کهنه‌کار، مدل‌های مشهور، میلیونرهای فعال و بشردوستانی که که رنج‌های دنیا را التیام می‌بخشند، فوربز زنانی که بیش از همه تاثیرگذارند را رتبه‌بندی کرده است.

# 1 : آنجلا مرکل

آنجلا مرکل

در یک نگاه:

صدر اعظم آلمان

سن: 58

محل اقامت: برلین، آلمان

تحصیلات: دکتری (شیمی فیزیک) ، دانشگاه لیپزیک; فوق لیسانس علوم پایه (فیزیک)، دانشگاه لیپزیک.

وضعیت تاهل: متاهل

جایگاه در لیست فوربز:

# 1 زن قدرتمند

# 4 فرد قدرتمند

زن قدرتمند شماره یک جهان برای دو سال پیاپی، صدراعظم آلمان خانم آنجلا مرکل ملقب به “زن آهنین” اروپاست که در موضوع مشکلات اقتصادی ناحیه اروپا که اقتصاد جهانی را مورد تهدید قرار داده است بازیگردان اصلی است. در حالیکه یونان، اسپانیا، ایتالیا و پرتقال در حاشیه فروپاشی اقتصادی بالا و پایین میشدند، وی برای حفظ 17 کشور عضو اتحادیه اروپا متعهد شد تا هر آنچه که در توان دارد انجام بدهد. مرکل همچنین برای تجدید توافقنامه کیوتو، که شخصا در دهه 1990 زمانی که وزیر محیط زیست آلمان بود به منظور تعهد برای کاهش گازهای گلخانه ای به تصویب رساند، سران جهان را فرا خواند. او از سال 2005 صدراعظم آلمان بوده است و در آخرین آمارگیری نیز محبوبیت عمومی نزدیک به 70% کسب کرد که برای انتخابات پیش رو در پاییز 2013 نشانه خوبی است. مرکل با آغوش باز از اینترنت استقبال کرده است و پاییز گذشته در یوتیوب کانالی به نام Die Bundesregierung را برای پاسخگویی مستقیم به سوالات شهروندان آلمانی راه‌اندازی کرده است.

 متدولوژی (روش و معیارهای انتخاب):

از میان یک لیست اولیه شامل 200 کاندیدا از سرتاسر جهان، 100 تن از پرنفوذترین زنان را در هفت دسته یا پایگاه‌های قدرت انتخاب کردیم: بیلیونرها، تجارت، سبک زندگی(شامل سرگرمی و مد)، رسانه، سازمان‌های غیردولتی و موسسات غیرانتفاعی، سیاست و تکنولوژی.

برای مشخص کردن رتبه افراد در هر دسته و نیز به طور کلی در این لیست 100 نفره، سه معیار را در نظر گرفتیم: ثروت، رسانه و نفوذ.

در مورد ثروت برای هر دسته موارد زیر را مد نظر قرار دادیم:

·         تجارت، رسانه، تکنولوژی: درآمد سال گذشته کمپانی و ارزش آن در بازار (در موارد مقتضی)

·         سبک زندگی:دستمزد دریافتی بر اساس انچه که در لیست 100 ستاره‌ی مشهور فوربز در می 2012 اعلام شد.

·         سیاست: تولید ناخالص داخلی با استفاده از آمار برگرفته از The World Factbook

·         بیلیونرها: ارزش خالص دارایی‌ها بر طبق گزارش ماه می سال 2012 فوربز از لیست بیلیونرهای دنیا.

·         موسسات غیرانتفاعی و سازمان های غیردولتی (NGO): هزینه‌های صرف شده در جهت برآورده کردن اهداف سازمان.

در مورد رسانه، معیار، مطرح شدن در اخبار و ظاهر شدن در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی در 12 ماه گذشته بوده است بعلاوه میزان حضور در شبکه‌های اجتماعی مانند: تعداد طرفداران فیس‌بوک، توییتر و یوتیوب از تاریخ جولای 2012.

نهایتا به کاندیداها بر اساس نفوذشان امتیاز دادیم. که شامل وسعت دسترسی ایشان در مقوله‌های صنایع، فرهنگ و کشورها، همچنین تعدد حوزه‌های نفوذ و تاثیرگذاریشان بر مردم و چگونگی اداره این قدرت است.

هتاو
aravern@yahoo.com

2 دیدگاه برای “صد زنی که جهان را اداره میکنند( آنجلا مرکل)”

  1. هتاو گرامی
    ممنون از زحمتی که می کشی. جالب ترین نکته برای من روش شناسی این کار بود. به نظرم اساساً اظهار نظر روش مند (حتی در مجلات غیرعلمی) مهمترین درسی است که می شود از آن برای ژورنالیسم در کشور خودمان بیاموزیم.
    خسته نباشی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *