اهالی امروز در حال بارگذاری

خلاق‌ترین افرادی که می‌شناسیم، از چه چیزهایی الهام می‌گیرند؟

ارسال شده در توسط هتاو

 

خلاقیت در هر شکلی که ظهور می یابد زندگی را ساده تر و زیباتر میکند. حالا چه خلاقیت در صنعت باشد که باعث اختراع برق شود، چه در زمینه پزشکی باشد تا شما را از رنج و عذاب برهاند ،چه در هنر باشد که موسیقی اش تارهای روحتان را به لرزه در آورد و کتابش شما را لحظه ای از درگیرهای زندگی روزمره دور کند.

هدف اصلی این گفتار این است که به خوانندگانش بگوید خلاقیت محدود افرادی خاص نیست بلکه همه انسانها به نوعی خلاق هستند. اینکه افراد خلاق معمولا کارهای عجیب غریبی نمی کنند بلکه همینطور که از متن  پیداست آنها خیالپردازی میکنند و متوجه هستند که چه چیزی به ایشان الهام می بخشد و در چه موقعیت هایی خلاق ترند. اگر به اصل مقاله مراجعه کنید در انتهای هر قسمت مربوط به هر یک از این افراد لینکی قرار داده شده که این افراد به شما میگویند چطور می توانید در زندگی تان خلاق باشید.

با توجه به اینکه از نظر من دوستان اهالی هر یک به نوعی خلاق هستند به نظرم رسید آگاهی در این مورد که برخی از خلاق ترین افراد چه فکر میکنند جالب باشد. ضمن اینکه پیشنهاد میکنم شما هم (چه از بچه های اهالی و چه دوستان دیگری که وبلاگ را میخوانند ) در قسمت نظرات به همین صورت که در متن آمده منبع خلاقیت هایتان را به اشتراک بگذارید. اگر تا کنون به آن فکر نکرده اید (مثل من) و یا احساس میکند که آدم خلاقی نیستید این موقعیت خوبی است که به آن فکر کنید و نتیجه اش را در میان بگذارید.

 

خلاق‌ترین افرادی که می‌شناسیم، از چه چیزهایی الهام می‌گیرند؟

این افراد کمک‌مان کرده‌اند تا به خلاقیت‌مان ارج بگذاریم… اما چه چیزی آتش خلاقیت خودشان را شعله‌ور می‌کند؟

پگی اورنشتاین

ویراستار، سخنران و نویسنده کتاب «سیندرلا دخترم را خورد»

اغلب خیال‌پردازی‌های من درباره… شناست. مثل مدیتیشن کردن می‌ماند. راستش وقتی که در استخر هستم تمام فکر و ذکرم پا زدن و پا زدن است. شنا فعالیتی است که به من، زیستن در حال را می‌آموزد.

خلاقیتم وقتی شکوفا می‌شود که… بافتنی می‌بافم. حس می‌کنم ادامه‌دهنده راه زنانی هستم که قرن‌ها و قرن‌ها از هر چیزی که در اختیار داشته‌اند در راه مراقبت از خانواده خود بهره می‌گرفتند. تلفیق خلاقیت و مراقبت از دیگران مرا سر شوق می‌آورد.

الهام‌بخش من… همسرم است که در زمینه‌های مختلف، خلاق‌ترین فرد است که تا کنون دیده‌ام. او یک مستندساز است، اما نقاشی هم می‌کند و آشپز قابلی هم هست. اگر در خانه یک شیشه روغن زیتون و یک بسته برشتوک داشته باشیم با آنها یک غذای لذیذ از آب در می‌آورد.

 

جیمز گریفیوئن

عکاس، نویسنده و نویسنده اصلی وبلاگ سوییت جونیپر(1)

اغلب خیال‌پردازی‌های من درباره… زندگی کردن در روستا به همراه همسر و دو فرزندم است. ما در شهر زندگی می‌کنیم و به همین خاطر دوست دارم یک محل وسیع با کلی درخت را مجسم کنم که دختر و پسرم بتوانند یک عالمه چیز را در آن کشف کنند.

خلاقیتم وقتی شکوفا می‌شود که… وبلاگ‌نویسی می‌کنم. ترکیب دو کاری است که عاشق‌شان هستم یعنی نویسندگی و عکاسی. می‌توانم آنچه را خلق کرده‌ام در اختیار مخاطبانم بگذارم و الهام‌بخش آنها باشم تا دست به کشف خلاقیت‌های خودشان بزنند.

الهام‌بخش من… ابتکار مردم شهرم، دیترویت است. در اینجا فقر بیداد می‌کند اما مردم راه حل‌های مبتکرانه‌ای برای غلبه بر آن پیدا می‌کنند، از یک چیز ساده مثل یک مزرعه در شهر بگیر تا به نمایش در آوردن آثار «هنر اعتراضی» در خیابان‌ها.

 

میراندا جولای

نویسنده، هنرمند و کارگردان نمایش‌نامه «آینده»، در سالن‌‌های تئاتر در اواخر امسال.

اغلب خیال‌پردازی‌های من درباره… سکس است. تمام انواع تخیلات جنسی، پایه و اساس خلاقیت هستند؛ یعنی اینکه می‌توان هوس و شهوت را در راهی پر‌ثمرتر به‌کار گرفت.

خلاقیتم وقتی شکوفا می‌شود که… رویاهایم را بر روی کاغذ می‌آورم. این بهترین راه برای شروع یک روز کاری هنرمندانه است. نوشتن این پیام را به ذهنم متبادر می‌کند که «امروز باید به خلاقیت خیلی اهمیت داد».

الهام‌بخش من…چیزهای کوچک هستند. وقتی در برلین زندگی می‌کردم یک دستگاه آدامس‌فروشی سکه‌ای دیدم که شکل‌های عجیب و غریبی بیرون می‌داد مثل جمجمه و گوشواره‌ی نماد دزدان دریایی یا پستانک بچه. هیچ‌وقت دو تا چیز یکسان بیرون نمی‌داد. من درباره کسی که ماشین را با این چیزها پر می‌کرد در ذهنم یک داستان تمام عیار ساختم.

 

 آرون روو

محقق و نویسنده شیمیدان در مجلات «ویرد»(2)، «دیسکاور»(3) و «ساینتیست»(4)

 اغلب خیال‌پردازی‌های من درباره… غذاست. خودم را در حال گردش به دور اروپا و در به‌در به دنبال چشیدن طعم خوشمزه‌ترین پاستاهای ایتالیایی و کلوچه‌های پاریسی تصور می‌کنم. خیلی هم دوست دارم طعم غذاهای جنوب شرقی‌ آسیا را امتحان کنم.

خلاقیتم وقتی شکوفا می‌شود که… تا دیروقت بیدار می‌مانم. شبها چیز‌هایی که حواس آدم را پرت کند خیلی کمتر است. لیست دور و دراز کارهایی که باید انجام شود ذهنم را به خود مشغول نمی‌کند. فقط لم می‌دهم و در آرامش درباره احتمالات خیال‌پردازی می‌کنم.

الهام‌بخش من… مخترعین هستند. امیدوارم یک روز بتوانم محصول بدرد‌بخوری به دنیا عرضه کنم مثل یک ابزار، یا تجهیزات ایمنی، یا دارو. به طور وسواس‌آمیزی اخبار را می‌خوانم و دنبال مشکلاتی می‌گردم که باید حل شوند و ایده‌هایم را در یک دفترچه یادداشت می‌کنم.

1. سرو دلربا

2. عجیب و غریب

3. کشف

4. دانشمند

منبع

 

هتاو
aravern@yahoo.com

7 دیدگاه برای “خلاق‌ترین افرادی که می‌شناسیم، از چه چیزهایی الهام می‌گیرند؟”

 1. اغلب خیال‌پردازی‌های من درباره…دنیای فانتزیه. مثل دنیای کتابهای مصور برای بچه ها یا تصویر سازی های کتاب کودک یا قصه های قدیمی محلی ایران و داستان هری پاتر و یا کارتونهایی مثل کنگ فو پاندا و …

  خلاقیتم وقتی شکوفا می‌شود که…به موسیقی گوش میدم. همیشه موقع قدم زدن به موسیقی گوش میدم و اغلب یه ایده ای که ته ذهنم هست (اغلب چیزی که میخوام بنویسم) اون موقع پرورش پیدا میکنه. بعضی وقتا موقع نوشتن هم به موسیقی که به نظرم با حال و هوای نوشته ام جور در میاد گوش میکنم.

  الهام‌بخش من…اوپراست.(توضیح مختصر اینکه اوپرا یک شخصه) در واقع در حال حاضر تمام مقالاتی که ترجمه میکنم از وب سایت اوپراست که در انواع خبرنامه هاش عضو شدم. اینجا برای اینکه راجع بهش توضیح بدم کافی نیست شاید یه مقاله راجع به خودش ترجمه کردم.

  این از من.

 2. هتاو گرامی، مطلب خوبی بود. و مهمتر از همه اینکه برای ترجمه زحمت کشیده بودید. چون تنها کسی که ترجمه کرده باشد می داند برای رسیدن به عبارت مناسب چقدر باید با کلمات ور رفت.
  در مورد پیشنهادت برای نوشتن از خلاقیت، من خودم را چندان خلاق نمی دانم، بیشتر کسی می دانم که عیب و ایراد نوشته های دیگران را می گیرد. اما می شود راجع به سوالات فکر کرد.
  به هر حال خسته نباشید.

 3. سلام هتاو جان خسته نباشي.
  اغلب خيال پردازي هاي من درباره… يك مزرعه كشت و صنعت 500 هكتاري تو يه منطقه خيلي دور از منطقه شهري بين دو كوه كه تمام حصار دورتادور اون از درختان كاج باشه و راه ورودي اون با تيرهاي چراغ بزرگ در وسط و در دو سمت دو رديف پيوسته از درختان سرو ناز(شيراز) كه تا رسيدن به امارت مركزي ادامه داشته باشه. امارت مركزي 5 تا برج بدور يك برج مركزي كه وقتي از بالا به اون نگاه كني حاصل تركيب هر برج جانبي به همراه مركزي طرحي از ترمه را تداعي كنه و همه اين مجموعه 10 متر بالاتر از سطح كل مزرعه باشه بعد حياط امارت پوشيده از چمن و دورتادور اون كانلي از آب روان كه پلهاي ارتباطي با طرح چيني ساخته بشه و در اين مزرعه مجموعه متنوعي از تمامي محصولات باغي و كشاورزي با چينشي خاص وجود داشته باشه و…

  خلاقيتم وقتي شكوفا مي شود كه… در منزل تنها باشم، غروب باشه، لباس خوبي پوشيده باشم، هوا خنك و دل انگيز باشه، موسيقي آرامش بخشي بر فضا حاكم باشه و مهمتر از همه از خودم رضايت داشته باشم و تو مود اميدواري باشم

  الهام بخش من… برآيندي از باغات ايتاليا، هلند و چين وانسانهاي موفقي كه به جنبه هاي روحي و رواني محيط نوع بشر اهميت دادندو اكثر افراد موفق در اطرافيانم.

  البته راستش رو بخواهي ميتونم زواياي مختلف تخيلم رو خيلي بهتر تشريح كنم.

 4. ن. کسری عزیز
  ممنون بابت اینکه دعوت رو پذیرفتی و اینطور صادقانه به اشتراک گذاشتی… خیلی خیال انگیز و جدا خلاقانه است…

 5. اغلب خیال پردازی های من در مورد
  کلبه ای است کوچک که در یک دشت سبز قرار دارد و اطراف آن را درختانی با فاصله هایی نه چندان زیاد از یکدیگر فرا گرفته است. رودخانه ای زلال و شفاف با آبی خنک از مقابل آن و از پای درخت ها عبور می کند. در کنار رودخانه تخته سنگ های بزرگ و کوچک به طور پراکنده قرار دارد و هنگام ظهر تابش نور خورشید از لابلای درختان بر سطح آب بازی سایه و روشن زیبایی را به نمایش می گذارد . من همیشه بر روی تخت سنگهای کنار رودخانه می نشینم و در سکوت لذت بخش آنجا پاهایم را داخل آب خنک قرار می دهم و سیگار می کشم و چایی می خورم و همزمان با شنیدن صدای پرنده ها و صدای ملایم جریان آب ایده ها و افکار خودم را در آن محیط دنج مرور می کنم
  معمولا هنگام پیاده روی های طولانی وقتی تنها هستم به خیال پردازی می پردازم. به همین خاطر همیشه تنهایی قدم زدن را دوست دارم و همیشه دنیال یک فضای آرام می گردم تا به تخیلاتم وسعت بدهم به همین خاطر همیشه از حضور یک همراه وراج در کنارم در این لحظات عذاب می کشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *