اهالی امروز در حال بارگذاری

نظرسنجی آسوشیتد پرس و نتایج آن چه بود؟

ارسال شده در توسط هتاو

با توجه به نظرات مطلب قبلی به نظرم مهم آمد که اصل نظرسنجی ترجمه شود.
فایل انگلیسی و ترجمه فارسی آن را به صورت PDF از لینک های زیر بگیرید.این فایل شامل اصل سوالات و درصدها است.
AP-GFK (Fa)
AP-GfK-March-2014-Poll-Topline-Final_SCIENCE
گزارش منتشر شده را در زیر بخوانید:

سیث بورنستاین[1] و جنیفر آگیستا[2]، آسوشیتد پرس

واشنگتن (آسوشیتد پرس)- تعداد کمی از آمریکایی‌ها به اینکه سیگار موجب سرطان می‌شود مشکوک‌اند. اما نظرسنجی آسوشیتدپرس نشان می‌دهد آمریکایی‌ها در خصوص مفاهیمی که خارج از حیطه تجربیات ما هستند و یا مربوط به زمان حاضر نمی‌شوند و دانشمندان آنها را به عنوان حقایق در نظر می‌گیرند شک و تردیدهای زیادی دارند.

شک آمریکایی‌ها به گرم شدن کره زمین، سن زمین، نظریه تکامل و بیش از همه تئوری مهبانگ و پیدایش جهان در 13.8 بیلیون سال پیش، بیش از اطمینان‌شان است.

این نظرسنجی به جای اینکه دانش علمی مردم را مورد پرسش قرار دهد، از آنها خواسته است تا میزان اطمینان خود به چند جمله علمی و پزشکی را مشخص کنند.

برخی موارد به طور گسترده‌ای توسط عموم پذیرفته شده‌اند. فقط 4 درصد شک دارند که کشیدن سیگار باعث سرطان می‌شود، 4 درصد مطمئن نیستند که مشکل روحی یک وضعیت پزشکی است که بر روی مغز تاثیر می‌گذارد و 8 درصد مشکوک‌اند که درون سلول‌های ما کدهای ژنتیکی وجود دارد. اما تعداد بیشتری- 15 درصد- به ایمنی و اثربخشی واکسناسیون کودکان شک دارند.

از هر 10 نفر 4 نفر می‌گویند که اصلا مطمئن نیستند زمین به علت گازهای گلخانه‌ای ساخت بشر در حال گرم شدن باشد، که زمین 4.5 بیلیون سال سن دارد و اینکه حیات بر روی زمین از طریق فرایند انتخاب طبیعی شکل گرفته است، اگرچه تعدادی هم هستند که تا حدی به این مفاهیم اعتماد دارند. اما اکثریت بالایی -51 درصد- تئوری مهبانگ را مورد سوال قرار می‌دهند.

این نتایج برخی از بزرگ‌ترین دانشمندان آمریکا را سرخورده و ناراحت کرده است، از جلمه چندین برنده جایزه نوبل که صحت جملات این نظرسنجی را ضمانت کرده‌اند و اظهار می‌دارند که این‌ها حقایق علمی ثابت شده هستند.

برنده جایزه نوبل پزشکی سال 2013، رندی شک من[3] از دانشگاه برکلی کالیفرنیا می‌گوید: “بی‌توجهی به دانش در جامعه ما فراگیر است، و زمانی‌که رهبران ما آشکارا با حقایق مخالفت می‌کنند این نوع نگرش  تقویت می‌گردد.”

به گفته آنتونی رایزروویز[4] ،مدیر پروژه تغییرات اقلیمی دانشگاه ییل “آنچه که توسط این نظرسنجی برجسته شده است، مثلث آهنی[5] علم، دین و سیاست است.” و دانشمندان می‌دانند که در این مثلث لرزان‌ترین ساق متعلق یه آنهاست.

بنا به گفته آلن لشنر[6] مدیر اجرایی بزرگ‌ترین جامعه علمی جهان، انجمن پیشرفت علم آمریکا: ” برای عموم به هنگام بروز تضاد، اغلب ارزش‌ها و باورها در مقابل علم برنده‌اند.”

این نظرسنجی ارتباط تنگاتنگ ارزش‌های سیاسی و نقطه نظرات افراد در خصوص علم نشان را می‌دهد. دموکرات‌ها با خوش‌بینی بیشتر نسبت به دانشمندان، اعتماد بیشتری به نظریه تکامل، تئوری مهبانگ ، سن زمین و تغییرات جوی نشان دادند. دیدگاه‌های مذهبی نیز به همین اندازه مهم بودند.

بر اساس این نظرسنجی اعتماد به نظریه تکامل، تئوری مهبانگ، سن زمین و تغییرات جوی به صورت محسوسی با بالا رفتن اعتقاد به وجود برتر کاهش می‌یابد. همچینین، آنهایی که مرتبا در مراسم مذهبی شرکت می‌کنند و یا به مسیحیت انجیلی[7] معتقدند در خصوص این مفاهیم علمی که به نظرشان با تعالیم‌شان در تعارض است شک و تردید بسیار بیشتری نشان می‌دهند.

برنده جایزه نوبل بیوشیمی 2012 پرفسور روبرت لفکوویزتز[8] از دانشگاه دوک می‌گوید:” وقتی حقایق در برابر ایمان قرار بگیرند، نمی‌توانند با ایمان استدلال کنند. اکنون با عقل جور در میاید که چرا علم به سرعت پیشرفت نمی‌کند زیرا ایمان آزمون‌پذیر نیست. “

اما به گفته فرانسیسکو ایالا[9]، کشیش سابق و پرفسور زیست‌شناسی، فلسفه و منطق در دانشگاه کالیفرنیا، تکامل، سن زمین و تئوری مهبانگ به جز نص انجیل با وجود خدا سازگارند. پرفسور دارل فالک[10]، پرفسور بیولوژی در دانشگاه Point Loma Nazarene که یک مسیحی انجیلی نیز هست، تایید کرده و می‌افزاید:” داستان کیهان و تئوری مهبانگ و خلقت با پیام پیدایش مغایر نیست و نمایش این هم‌خوانی تحقیقات مذهبی عمیقی را می‌طلبد”

فرای باورهای مذهبی، دیدگاه ما به علم ممکن است به آنچه که با چشمان خودمان دیده‌ایم وابسته باشد. به گفته جان استاوندمیر[11] کشیش یسوعی و مورخ فن‌آوری از دانشگاه دیترویت می‌گوید هرچقدر موضوعی به بدن ما نزدیک‌تر باشد و از پیچیدگی کمتری برخوردار باشد، باورش برای مردم راحت‌تر است.

مارتا بروکس[12] یک پرستار کودک 59 ساله که در واشنگتن زندگی می‌کند، می‌گوید مطمئن است که سیگار باعث سرطان می‌شود زیرا مادر، عمه‌ها و عموهایش را دیده است که همگی سیگاری بودند و بر اثر سرطان فوت شدند. اما وقتی صحبت از آغاز جهان با تئوری مهبانگ باشد و یا اینکه سن زمین چقدر است، شک دارد. توضیح میدهد:” ممکن از نقصان دانش باشد ولی بسیار بعید و دور به نظرم می‌رسد”

جورج دلاروسا[13] آرشیتکت 39 ساله از بریج واتر به زمستان گرم 2012 اشاره می‌کند و میگوید” تغییر را احساس کردم. حتما دلیلی دارد” اما وقتی موضوع به سن 4.5 بیلیون ساله زمین می‌رسد شک دارد زیرا به سادگی می‌گوید “آنجا نبودم که بدانم”

تجربه و ایمان تنها عواملی نیستند که بر روی دیدگاه مردم نسبت به علم تاثیر می‌گذارند. لفکوویتز از دانشگاه دوک ” نیروی کمپین‌های متحد برای بی‌اعتبار کردن حقایق علمی” را عامل قابل‌توجهی می‌داند، وی به گروه‌های ذی‌نفع – سیاسی، تجاری  و مذهبی- استناد می‌کند که در مخالفت با حقایق علمی مانند واکسناسیون، تغییرات آب و هوایی و تکامل کمپین تشکیل می‌دهند.

لایزروویتز از دانشگاه ییل موافق است اما اشاره می‌کند که گاهی علم حتی در مقابل مخالفان ثروتمند و پر سر و صدایش موفق می‌شود چنانکه در خصوص سیگار چنین شده است.

به گفته لشنر از انجمن پیشرفت علم آمریکا “این باور همه گیر که سیگار باعث سرطان می‌شود به خاطر کمپین‌های متمرکز و عمومی جا افتاده است” لشنر که مدیراجرایی اسبق موسسه ملی بهداشت روان بوده است می‌گوید  وی از اینکه می‌بیند عموم مشکل روحی را به عنوان یک بیماری مرتبط با مغز قبول کرده‌اند برایش بسیار ترغیب‌کننده است، چیزی که کمتر از 25 سال پیش، قبل از تشکیل کمپین‌هایی که در این خصوص آگاهی بدهند اعتقادی به آن نبود.

این امر به لایزروویتز امید می‌دهد که عموم پذیرش بیشتری نسبت به تغییرات آب و هوایی نشان خواهند داد اما ترس وی از این است که ممکن است تا آن موقع برای انجام هر کاری در خصوص این معضل بسیار دیر شده باشد.

این نظرسنجی در 20-24 مارس 2014 به انجام رسیده است که شامل مصاحبه‌های آنلاین از 1012 آمریکایی بزرگسال بوده است و حاشیه خطای آن 3.4  است.

پاسخ‌دهندگان ابتدا به صورت تصادفی از طریق متد نظرسنجی تلفنی و یا پستی انتخاب شدند و سپس به صورت آنلاین مصاحبه شدند. افرادی که انتخاب شدند در صورتیکه دسترسی به اینترنت نداشتند امکان دسترسی رایگان به اینترنت برایشان فراهم شد.


[1] SETH BORENSTEIN
[2] JENNIFER AGIESTA
[3] Randy Schekman
[4] Anthony Leiserowitz

[5] Iron triangle: مثلث آهنی لفظی است که در علوم سیاسی برای توصیف رابطه سیاست‌گذاری بین کمیته‌ی کنگره، بوروکراسی اجرایی (سازمان‌های دولتی) و گروه‌های ذی‌نفوذ به کار میرود. در ایالات متحده قدرت بوروکراتیک در کنگره و عملا در کمیته‌های کنگره و کمیته‌های فرعی اعمال می‌شود. یک سازمان می‌تواند با همسو شدن با حوزه‌های انتخاباتی بر روی سیاست‌هایی که مستقیما از کمیته‌های کنگره بیرون می‌آید تاثیر بگذارد. این جایی است که مثلث آهنی ممکن است خود را نشان بدهد.

[6] Alan Leshner

[7]   Evangelical Christians شاخه‌ای از پروتستانتیسم است که در بریتانیا در دهه ۱۷۳۰ پایه‌گذاری شد و در آمریکا طی بیداری بزرگ در سده‌های ۱۸ و ۱۹ محبوبیت یافت.

این مذهب چهار اعتقاد اساسی دارد:

 • لزوم ایمان آوردن شخصی (تولد دوباره)
 • اعتقاد بالا به سندیت کتاب مقدس
 • اعتقاد گسترده به نجات و آمرزش نهایی توسط عیسی
 • تلاش گسترده برای آموزش و گسترش انجیل

به مبلغان انجیل، مُبَشّران یا مژده‌دهندگان می‌گویند. شعار مژده‌دهندگان بازگشت به انجیل و تغییر جامعه با تحول فرهنگی است، تا از این راه در آمریکا حکومتی بر مبنای بنیادهای انجیل به وجود آورند. به مژده‌دهندگانی که از تلویزیون برنامه‌های تبلیغی خود را پخش می‌کنند کشیش تلویزیونی گفته می‌شود.

:

[8] Robert Lefkowitz
[9] Francisco Ayala
[10] Darrel Falk
[11] John Staudenmaier
[12] Marsha Brooks
[13] Jorge Delarosa
هتاو
aravern@yahoo.com

4 دیدگاه برای “نظرسنجی آسوشیتد پرس و نتایج آن چه بود؟”

 1. خیلی خوب بود .
  برنده نوبل شیمی نکته جالبی رو اشاره کرده بود: آزمون ناپذیری ایمان .
  ” وقتی حقایق در برابر ایمان قرار بگیرند، نمی‌توانند با ایمان استدلال کنند. اکنون با عقل جور در میاید که چرا علم به سرعت پیشرفت نمی‌کند زیرا ایمان آزمون‌پذیر نیست. “

  1. محمود عزیز
   سلام . ممنون از توجهت
   بله و نکته دیگه اینکه پرسش به این صورت نبوده که به خدا معتقدید یا بیگ بنگ. که این شاید خودش خیلی از بحث های پیش آمده رو مرتفع کنه
   دیگه اینکه عامل دور از دسترس بودن مطرح شده البته اینهم باید مد نظر داشت که بیگ بنگ برای همه به یک اندازه دور از تجربه و دسترسه. یعنی از این جهت یکسانه بنابراین نقش عوامل دیگه پررنگ میشه.
   نکته دیگه اظهار نظر پرفسور دارن فالک میباشد که میگوید:داستان کیهان و تئوری مهبانگ و خلقت با پیام پیدایش مغایر نیست و نمایش این هم‌خوانی تحقیقات مذهبی عمیقی را می‌طلبد
   نکته ای که جای بحث فراوان دارد.

 2. هتاو گرامی سلام،
  بسیار ممنون هم از بابت متن قبلی و هم این متن که تاحدودی به روشن شدن بحثها کمک کرد.
  اینکه طراحان نظرسنجی هوشمندانه از تقابل بین خداباوری و مهبانگ پرهیز کرده اند، دقت نظرشان را نشان می دهد. در مورد تعارض این دو هم به راستی جای بحث و گفتگو هست.
  از اینکه بار مرا هم به دوش می کشید هم شرمنده و هم سپاسگزارم، امیدوارم به زودی بتوانم به روال سابق کارهایم برگردم. فهرست کتابهایتان را هم گرفتم و دو سه هفته پیش به دوست ناشرمان دادم، اما ظاهراً چندان موافق نبود. اگر فرصت دست بدهد تماس می گیرم و مفصلتر حرف می زنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *