اهالی امروز در حال بارگذاری

چرا عقیم سازی؟

ارسال شده در توسط هتاو

عقیم نکنید گناه داره

عقیم‌سازی حق طبیعی حیوانات را ازشون می‌گیره

مانباید به خاطر خودخواهی خودمون حیوانات را عقیم کنیم.

جملاتی از این دست زیاد می‌شنویم و این آخری برای من از همه غیرقابل درک‌تره. به نظرم میاد یکسری اعتقادات نیم‌بند به همراه عدم تفکر و سطحی‌نگری باعث میشه که آدم‌ها بدون فکر کردن یک چیزی را که شنیدن پشت سر هم تکرار کنن. چون تا بحال در کامنت‌های هیچ کدوم از کسانی که مخالف عقیم‌سازی هستن یه استدلال درست نشنیدم. یعنی استدلالی نیست، معمولا به گفتن یکی از جملات بالا یا مشابه اون اکتفا می‌کنند.

من وقتی به طور جدی وارد قضیه حمایت از حیوانات شدم، یعنی خودم را درگیر کردم، نظری راجع به عقیم‌سازی حیوانات نداشتم. نه مخالف بودم نه موافق. بعد سعی کردم بیشتر مطالعه کنم، مقاله بخونم و سیاست‌های کشورهای دیگه و دلایلشون را بخونم. به خصوص سعی کردم مقالات انگلیسی پیدا کنم. همینطور استدلالات و کامنت‌ها را در گروه های حمایتی می‌خوندم و سعی کردم بی‌طرف باشم. سعی کردم تصویر بچه‌گربه و توله‌سگ که باعث میشه دلم غنج بره عقلم را کور نکنه و از اونور استدلال‌های بی‌معنا در خصوص عقیم‌سازی هم جلودارم نباشه. به نظرم هر کسی جدای از پیش فرض‌هاش باید در خصوص این مسئله فکر کنه.

در ایران مسئله حیوانات هنوز پذیرفته نیست به خصوص سگ. بعد از اون مسئله دیگه‌ای که هنوز جا نیافتاده بحث مراقبت و نگهداری از حیوان هست. اغلب ما به حیوانات به شکل سرگرمی و یا اسباب‌بازی نگاه می‌کنیم.  کسانی که با عقیم سازی مخالفند چطور اینهمه سگ‌ نژاددار بی‌سرپرست که در شرایط وحشتناک زندگی می‌کنند را توجیه می‌کنند؟ دیگه از سگ‌های به اصطلاح NATIVE که نژاد ندارن صحبتی نمی‌کنم. وقتی عرض می‌کنم به چشم اسباب‌بازی نگاه می‌کنیم نمودش اینجاست. تاحیوان کوچیکه و نازه و دلبره ازش نگهداری میشه بعد که بزرگ میشه میفروشن یا در بهترین حالت واگذارش میکنن. در حالیکه حیوان به محل زندگیش عادت میکنه. محدوده مشخص میکنه و براش زجرآوره که دور بشه. حتی گربه اینطوره چه برسه سگ که واقعا عاشقانه به صاحبش وابسته میشه. سگ‌ها رسما افسرده میشن با جدایی از صاحبشون. خب طرف بعد از اینکه بازی‌هاش را کرد و حوصله‌اش سر رفت دیگه نگهداری نمی‌کنه. ضمن اینکه برای حیوان خرج نمی‌کنه. اینهمه آگهی حیوان گمشده شما میبنید. چرا یکم خرج نمی‌کنه یه چیپ برای حیوان (بخصوص سگ) بذاره که اگر گم شد بتونه راحت پیداش کنه؟چون نمی‌خواد هزینه کنه. عقیم نمی‌کنه چون نمی‌خواد هزینه کنه. هر کسی که حیوان خانگی میاره، به خصوص سگ و گربه که من اطلاعات بیشتری دارم باید آماده باشه ماهیانه حداقل صد هزار تومن خرج کنه. اغلب بدون این آگاهی اینکار را می‌کنن و نتیجه‌اش میشه صفحات فیس‌بوک پر از عکس‌های دردناک. بنابراین اینجا حرف از حق طبیعی زدن در خصوص عقیم سازی بی‌معناست. به خصوص حرف از خودخواهی زدن.

اون‌هایی که موافق عقیم‌سازی هستند که اول همه دادشون در خصوص رعایت نشدن حق طبیعی حیوانات بلنده. اون دوستانی که مخالفند، باشه عقیم نمی‌کنیم. پس اگر سگ و گربه تو محله آمد جیغ نزنین، کتک نزنین، کشتار نکنین یا اگر شد جلوش واستین. عکس اون توله‌هایی که دارن از پستان مادر مرده‌شون که شهرداری محبت کرده با تیر زده، شیر میخورند رو دیدین؟ حق طبیعی کجاست اینجا؟ چرا در این خصوص صدایی در نمیاد ولی تا حرف از عقیم‌سازی میزنیم صدای وا اسفا بلند میشه. دوست عزیزی که مخالف عقیم‌سازیه، باشه هیچ اشکالی نداره ولی معناش اینه که اگر سگ و یا گربه‌اش موقع جفت‌گیری‌اش شد موقعیت جفت‌گیری را فراهم کنه زیرا در غیر اینصورت حیوان اذیت میشه و اگر موقعیت را فراهم کرد باید آماده باشه از سالی 16 تا توله پرستاری کنه. میتونه؟ اونی که با عقیم‌سازی مخالفه چندتا حیوان بی‌سرپناه را داره نگهداری میکنه؟ اگر نمیکنه به نظر من محق نیست در این خصوص نظری بده. فقط بیرون گود نشستن  و گفتن اینکه لنگش کن کافی نیست.

خودخواهی اینه که بی‌مطالعه یه سری مطالب را تکرار کنیم بعد اون موقع که حیوانات نیاز به کمک دارند حداکثر از لایک کردن مطلب فراتر نریم. سگ و گربه از روی غریزه جفت‌گیری می‌کنند، اینطور نیست که توله‌سگ دیگه‌ای رو ببنند آه بکشند که کاش منم بچه داشتم. بنابراین مبحث حق طبیعی در همزیستی مسالمت‌آمیز با حیوانات معنا پیدا میکنه که بخشی از اون میتونه عقیم کردن برای راحتی و جلو گیری از زجر کشیدن تعداد بیشتری از حیوانات باشه در راستای این هم زیستی مسالمت‌آمیز که صد البته باید این هم با مطالعه و با فکر انجام بشه.

هتاو
aravern@yahoo.com

3 دیدگاه برای “چرا عقیم سازی؟”

 1. سلام، موضوع جديد و بسيار جالبي بود كه من تا بحال در موردش هيچ فكري نكرده بودم.
  نميدونم چي ميشه گفت …

 2. بر اساس تجربیات 30 ساله ام از مجاورت به گربه های خیابانی به خصوص بی تفاوتی و بیرحمی های مردم روزگارمان با آنها به نتیجه شما رسیده ام. عقیم کردنشان بهترین راه برای خروج آنها از زندگی پر درد و رنج آنهایی است که هنوز به این دنیای کثیف نیامده اند.

 3. اتفاقا عقیم سازی بهترین راه برای نجات آن هاست…
  روزانه 100 ها حیوان بر اثر گرسنگی از بین میروند
  پس بهتره تعداد آن ها بیشتر نشود
  90 درصد ما وقتی حیوانی رو میبینم با لگد و کلماتی چون فیش و بیش آنان رو از خودمون دور میکنیم
  تازه در مقاله ای خوندم عقیم نکردن بعضی حیوانات میتواند باعث سرطان آنها شود.
  *با عقیم سازی حیوانات هم باعث شوید که حیوانات در خیابان ها زیاد نشوند و کمتر به آن ها بی رحمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *