اهالی امروز در حال بارگذاری

ایرانی‌ها و فیس‌بوک: بازتولید جمعی احمدی نژاد و جهانی شدن دشنام

ارسال شده در توسط ابوالفضل

به‌راستی جز تأسف خوردن برای ایرانی‌های با فرهنگ و تمدن چند هزار ساله!!! چه می‌توانیم بکنیم، حالا که ابزار نیرومند فیس‌بوک هم در اختیارشان قرار گرفته است؟

ماجرا را همه می‌دانیم و البته قبلاً هم مسبوق به سابقه است. زمانی که تیم والیبال ایران توانست ایتالیا را شکست دهد، ایوان زایتسف از بهترین‌های تیم ایتالیا مورد ملاطفت مردم بافرهنگ ایران قرار گرفت، تا جایی که گفت «متاسفم که بزرگترین تفریح ایرانیان توهین به دیگران است!»

آن زمان فکر نمی‌کردم مسئله اینقدرها هم جدی بوده باشد. اما همین یکی دو روز گذشته که ظاهراً قرعه‌کشی جام جهانی فوتبال انجام شده این حرکت دوباره و سه باره تکرار شده است. یکی در مورد مسی بازیکن آرژانتین، لابد به این اتهام که چرا در تیمی هستی که مقابل ایران قرار دارد! در این میان عده‌ای هم کرکری‌خوانی با یکی از بهترین بازیکنان فوتبال جهان را شروع کرده‌اند. راستی کی بود می‌گفت آقای احمدی‌نژاد نماینده تفکر ایرانیان نیست؟ اینکه از ضعیف‌ترین تیم‌های جام جهانی باشی اما جمع وقاحت و کوتوله بودن باعث شود برای بهترین‌ها کرکری بخوانی و هرجا که هم توانستی دشنامی نثار کنی، رفتار شخص دیگری را به یادمان می‌آورد؟ گمان نکنم.

مورد دیگر که رفتار بسیار زننده‌تری است مربوط به توهین به نوع پوشش مجری زن مراسم قرعه‌کشی است، لابد با این اتهام که چرا لباس درست و حسابی نپوشیدی تا ما هم بتوانیم مراسم را کامل از تلویزیون خودمان ببینیم! آن هم توهین‌هایی بسیار رکیک و از همه بدتر تحقیر جنسیتی! و البته در نوشته‌های کسانی که وقتی پای واژه‌های دموکراسی، حقوق بشر و امثالهم به میان می‌آید گلو پاره کردن کمترین هنرشان است! گو اینکه حاضرم قسم بخورم بسیاری از آقایانی که چنین توهین‌هایی روا داشته‌اند در خلوت عکس این مجری جذاب را دیده‌اند و کلی هم کیفور شده‌اند. اما امان از ریاکاری و دروغگویی و از همه بدتر بی‌فکری ما ایرانیان ندید بدید!

همه این‌ها را باید در کنار این نکته دید که فیس‌بوک فیلتر است؛ برای همین است که واقعاً آرزو می‌کنم ای کاش فیلترشکن اختراع نمی‌شد تا از این شبکه اجتماعی بی‌بهره بودیم! این‌طوری شاهد این همه دریدگی و بی‌منطقی نبودیم و هر لحظه از شرم و خجالت ایرانی بودن خود آب نمی‌شدیم. آری فیس‌بوک برای ایرانیان دست‌کم بازتولید جمعی احمدی نژاد و جهانی شدن دشنام و فرهنگ ریشه‌دار و اصیل! ما را به ارمغان آورده است. در این میان خدا را شکر می‌کنم که زبان فارسی زبانی بین‌المللی نیست، وگرنه تعداد زیادی از این کامنت‌ها که به زبان فارسی گذاشته شده فهمیده می‌شد و اوضاع از این هم که هست بدتر.

ابوالفضل
abtavakolishandiz@gmail.com

7 دیدگاه برای “ایرانی‌ها و فیس‌بوک: بازتولید جمعی احمدی نژاد و جهانی شدن دشنام”

 1. چقدر این صحنه تکراری شده…آدمهایی که دم از دموکراسی ، حقوق شهروندی و غیره میزنندو به زمین و زمان معترضند و لی وقتی پای عمل می رسه با دلایل همه دارن میخورن یا حق مارا خوردن پس این حق ماست و ….نسبت به رعایت حقوق دیگران حاضر نیستند هیچ مسئولیتی رو بپذیرند.
  این اینترنت بخصوص شبکه های اجتماعی و رفتار های ایرانی ها در طول این حدود 15 سال موضوع خیلی خوبی می تونه برای بررسی رفتارشناسی و جامعه شناسی ایرانی ها باشه . من چند سال پیش هم مطلب و کوتاهی در مورد یاهو مسنجر و آیدی های ایرانی ها نوشتم اگر پیدا کردم با بازنگری در وبلاگ قرار میدم.

 2. من چیزی نداشتم که بگم. فقط لایک کردم.
  اینجور مواقع آدم نمیدونه لایکش دقیقا چه معنایی میده!

  1. هتاو گرامی،
   سلام، بله حق با شماست.
   راستی در مورد نسخه خطی که فرستاده بودید متأسفانه هم دانشگاه کارهای پیش بینی نشده ای به عهده ام گذاشت و هم یکی دو مورد شخصی دیگر، جداً عذر می خواهم سعی می کنم در اولین فرصت برگردانم.

 3. كاملا با اين مطلب موافقم و اين چيزيه كه شديدا در جامعه نمود داره همه از بي فرهنگي مردم مي نالن بعد پاي خودشون كه وسط مي ياد مي بيني طرف از همه بي فرهنگ تره

 4. تحقیقات آکادامیک اجتماعی با موضوع شبکه های مجازی در سال های اخیر رشد فزاینده تری پیدا کرده اند. استدلال هم قدرت بازتولید این شبکه هاست. بازتولید روحیه؛ روش و منش زندگی هر زادبوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *