اهالی امروز در حال بارگذاری

توافق هسته‌ای ایران و 1+5

ارسال شده در توسط هتاو

طبق اخرین اخبار از شبکه انگلیسی بی‌بی‌سی متن توافق‌نامه برای بررسی‌های حقوقی بیشتر در حال بررسی است و در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است اما دفتر مطبوعاتی کاخ سفید برخی از مندرجات این توافقنامه را منتشر کرده است. به نظرم مهمتر از شادی کردن بر سر توافق باید ببینیم بر سر چه چیزهایی توافق شده و باید از دولت چه چیزهایی را بخواهیم. زیرا به نظر من شاید این فرصتی برای شادی سرمایه‌دارها باشد اما تفاوت چندانی به حال مردم معمولی نمیکند اگر پیگیر خواسته‌هایشان نباشد. هنوز نوبت شادی کردن ما نرسیده است . دست کم نه به این شدتی که من دیدم.  ضمن اینکه امیدوارم سیاست‌های داخلی دولت زیر سایه سیاست‌های خارجی اش گم نشود و اعدامیان اخیر فراموش نشوند. زیرا این موضوع به شکل مستقیم‌تری بر زندگی روزمره ما مردم عادی اثرگذار است. متن زیر از سایت بی‌بی‌سی انگلیسی ترجمه شده است.

بر سر چه چیزی توافق شده است؟

ایران متعهد شده است:

–          غنی‌سازی اورانیوم بالای 5% را متوقف کند

–          برای غنی‌سازی اورانیوم هیچ سانتریفیوژ جدیدی نصب نکند و یا استفاده ننماید.

–          دخایر اورانیوم نزدیک به 20% خود را از بین ببرد[1].

–           از انجام فعالیت‌های بیشتر در کارخانه آب سنگین اراک خودداری کند و پروسه جداسازی پلوتونیوم را متوقف نماید.

–          اجازه افزایش نظارت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی  را بدهد. از جمله دسترسی روزانه به سایت‌های نظنز و فردو

–          به آژانس بین المللی انرژی اتمی امکان دسترسی به تجهیزات مونتاژ سانتریفیوژ، معادن و کارخانه های تولید اورانیوم را به بدهد.

–          امکان دسترسی بیشتر بازرسان به راکتور اراک را فراهم کند.

گروه 1+5 متعهد شده است:

–          به مدت شش ماه در خصوص مسائل هسته ای تحریم های جدیدی تحمیل نکند.

–          برخی از تحریم های خاص در زمینه طلا و فلزات گرانبها، صنایع تولید خودرو و صادرات پتروشیمی را به حالت تعلیق در آورد که به طور بالقوه برای ایران درآمدی معادل 1.5 بیلیون دلار معادل 900هزار پوند[2] به همراه خواهد داشت.

–          مجوز تعمیرات و بازرسی مربوط به ایمنی را برای برخی از شرکت های هواپیمایی ایرانی صادر خواهد نمود.

–          اجازه خواهد داد تا خرید نفت ایران در سطح فعلی باقی بماند، که در صورت پایبندی ایران به تعهدش به ایران اجازه دسترسی  به 4.2 بیلیون دلار ارز خارجی میدهد.[1] نمیدانم از بین ببرد صحیح است یا خنثی کند. کلمه نوشته شده Neutralise  است.

[2]  در متن نوشته شده 1.5bn$ معادل 000,900 £ – در اینترنت هم که نگاه کردم bn معادل بیلیون دلار در نظر گرفته شده اما باز هم شک دارم که نرخ تبدیل دلار و پوند اینقدر تفاوت داشته باشد. چون باز هم در اینترنت نگاه کردم 1 دلار آمریکا معادل 1.62 پوند بود. دوستان اگر میتوانند تصحیح کنند.

هتاو
aravern@yahoo.com

7 دیدگاه برای “توافق هسته‌ای ایران و 1+5”

 1. ممنون که مطلبی در مورد خبر روز نوشتی و ترجمه متن توافقنامه.
  هرچند که خبر های ضدو نقیضی بر سر مفاد توافقنامه از هر طرف شنیده می شه و دقیقا معلوم نیست که بر سر چه مواردی توافق شده . اما به نظرم چند تا نکته مورد توجه است :
  1- طبیعتا وضعیت شدید تحریم ها و اوضاع بد اقتصادی و احساس خطر مسئولین و به نوعی سرمایه داران درحفظ و بقای خود و حکومت عامل اصلی برای شروع مذاکرات جدید و دست یافتن به توافقات بوده و نه تغییر اساسی در نگرش و دکترین نظام جمهوری اسلامی .
  2- این توافق تنها در مورد مساله هسته ای است و هیچ بحث و توافقی در مورد مسایل حقوق بشری در اون وجود ندارد در نتیجه دولت جدید هم می تواند در این مورد همچنان که سکوت اختیار کرده و یا به کندی در مواردی تصمیم گیری کرده به این راه ادامه بده و هیچ تعهدی هم برای توقف و کم کردن فشار های سیاسی نداشته باشد.
  3- شروع دور تازه این مذاکرات بخصوص رودرویی با امریکا در ادامه سیاست های ایران با غرب در دراز مدت می تواند عاملی برای تغییراتی در سیاست های داخلی ایران باشد .
  4- شاید تاثیر این توافق در حال حاضر خیلی محسوس نباشد اما به احتمال زیاد در ماههای پیش رو این تاثیرات ملموس تر خواهد بود چه در حوزه های اقتصادی وبخصوص فعالین بنگاههای اقتصادی و بخش خصوصی و چه بطور غیر مستقیم برزنذگی و معیشت مردم . حداقل وضعیت حال حاضر امیدوار کننده تر از یک سال گذشته می باشد.

 2. دوستان عزیز اهالی امروز
  نمیدانم پیش نویس منشور حقوق شهروندی را که دفتر معاونت حقوقی ریاست جمهوری منتشر کرده دیده اید ؟گمانم بد نباشد ان را مطالعه کرده ودر موردش گفتگو کنید.
  برای اطلاع هفته نامه آسمان در شماره68 خود نقدهای موافق ومخالف را اورده است.

  1. شیددخت گرامی، سلام
   چه خوب می شود اگر خودتان بنویسید و بعد زحمت ایمیل آن را بکشید تا در سایت بگذاریم. مسلماً اگر مطلب گذاشته شود نقد و بررسی ها هم مطرح می شود.
   ممنون

  2. سلام
   بله پیشنهاد خوبی است. همه اش که زیاد است و نمیشود اینجا نوشت. باید بخوانیم و یک خلاصه نویسی بکنیم. هم آنرا هم نظرات مخالف و موافق را ، بعد اینجا بحث کنیم.
   من سعی میکنم انجام بدهم. اگر شیددخت هم بتوانند بسیار عالی خواهد شد. میتوانیم دو نوشته را ادغام کنیم و بگذاریم

 3. سلام
  چون این منشور یک سند حقوقی است وامکان جرح وتعدیل کردنش به گمان من وجود ندارد وگذشته از ان تک تک مواد وتبصره های ان قابل گفتگو است بنابراین خلاصه کردنش امکان پذیر نیست اما میتوان بخش بخش ان را در سایت گذاشت ودر پایان به نقدهایی که بران نوشته شده پرداخت.سعی میکنم اینکار را انجام بدهم.

  1. شیددخت عزیز
   احتمالا حق باشماست. منتها باز هم امکان گذاشتن تمام منشور وجود ندارد و اگر بخواهیم بخش بخش هم کنیم کمی موضوع پراکنده میشود بنابراین فکر کنم کار بهتر این باشد که فایل پی دی اف را ابتدای مطلب قرار دهیم تا دوستان خودشان مطالعه کنند و خلاصه ای از نقدها را هم زیرش اضافه کنیم. اینطور شاید بهتر بشود بحث و گفتگو نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *